مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» طراحی و مكان يابی آبخوري ها در فضاهاي شهري

آبخوری

آبخوری از جمله مهمترین انواع مبلمان شهری به شمار می آید. نصب درست و اصولی آبخوری در مکان مناسب آرامش و آسایش شهروندان را فراهم می آورد. در خرید آبخوری باید به شرایط آب و هوای شهر دقت داشته باشید.

منابع آبي رايگان در فضاهای عمومي، كه در طول تاريخ توسط خیرين يا خود شهرداری ها تأمین مي شدند، يکي از گام های عمده پیشرونده به سوی تمدن بوده اند. اين منابع آبي كه در فضاهای شهری بیشتر به شکل آبخوری ديده مي شوند امروزه، با وجود چالش های متعدد بهداشتي، هنوز يک عنصر مهم در فضاهای شهری سالم به شمار مي روند. آب آشامیدني سالم و پاك كه از طريق اين آبخوری ها در مکان های عمومي ارائه مي شود جايگزين مناسبي برای نوشیدني های شیرين مي باشد. همچنین وابستگي به بطری های پلاستیکي كه برای سلامتي محیط زيست مضرند را كاهش مي دهد و موجب صرفه جويي پول افراد مي گردد. بنابراين، جانمايي و مکانیابي مناسب اين تسهیلات در فضاهای شهری، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است

طراحی

آبخوری ها بايد در مقیاسي متناسب با مکان نصب شان طراحي شوند و به آساني در دسترس كودكان، افراد ناتوان و افراد نشسته بر روی ويلچر قرار گیرند. برای استفاده راحت تر معلولان، شیرهای آب را مي توان در ارتفاع 58 سانتیمتری طراحي كرد. اين اندازه، فضای مناسبي اطراف آبخوری بوجود مي آورد تا كاربران ويلچر نیز بتوانند از آنها استفاده كنند چراكه ارتفاع ويلچر نیز حدود 58 سانتیمتراست.

همچنین، شیرها بايد بر روی يک سطح سخت نصب شوند. باز و بسته كردن شیر آبخوری بايد به راحتي و با اعمال كمترين قدرت انجام گیرد. بهتر است آبخوری ها دارای يک شیر خودكار باشند تا مانع از هدر رفتن بي مورد آب گردند. نصب يک شیر آب در كنار حوضچه يا شیر اصلي باعث خواهد شد تا به آساني بتوان بطری آب را پر يا از آن برای شست وشوی دست ها استفاده نمود. به علاوه تعبیه يک سیستم لوله كشي و منبع تخلیه مانع از برگشت و آلوده كردن آب خواهد گرديد.

آبخوری ها باید در مقیاسي متناسب با محل نصب شان طراحي شوند و به آساني در دسترس کودکان و افراد ناتوان قرار گيرند.

آبخوری ها بطور کلي باید در مناطق شلوغ و محورهای اصلي تردد عابران پياده واقع شوند.

مكان يابی

آبخوری ها بايد نزديک به مکان هايي مانند اماكن تفريحي، ورزشي، مسیرهای پیاده روی و دوچرخه سواری، زمین های بازی، بوستان ها، پايانه های مسافربری، مراكز خريد و میادين عمومي، ايستگاه های حمل و نقل عمومي و بطور كلي در مناطق شلوغ و محورهای اصلي تردد عابران پیاده واقع شوند. اين تسهیلات بايد در جايي قرار گیرند كه دامنه ديد را محدود نکنند، مانع رفت و آمد پیاده روها نشوند و دست كم يک متر با ديگر مبلمان خیاباني نصب شده در آن محدوده فاصله داشته باشند. آبخوری ها به دلايل كاربردی بايد درمناطقي كه تابستان گرمي دارند در دسترس باشند. همچنین بهتر است:

· طراحي سیستم نصب، لوله كشي و شبکه فاضلاب آبخوری ها به گونه ای باشد كه مانع از خیس شدن و لغزندگي محیط اطراف آن شود؛

· آبخوری به سمت فضاهای سبز و لبه های حاشیه پارك شیب داشته باشد؛

· انشعابات مسیر به سمت آبخوری، دسترسي به مسیر اصلي حركت را فراهم آورد؛

· به فاصله دو و نیم متر از آبخوری بايد محیطي پاكیزه همراه با امکانات رفاهي مانند نیمکت وجود داشته باشد؛

· اگر در منطقه ای تنها يک آبخوری وجود دارد، امکان استفاده دو طرفه از سمت چپ و راست برای افراد ويلچری فراهم شود.

سخن پایانی

ایمن ترافیک کالا به عنوان تولید کننده انواع مبلمان شهری و آبخوری مجموعه مناسبی از انواع آن را گردآوری نموده است. برای مشاهده مدل ها می توانید به آدرس سایت مراجعه نمایید.

فرم ارسال نظر

  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر دو رپورتاژ سفارش بده یک رپورتاژ هدیه بگیر مشاهده